Anadolu Üniversitesi Açıköğretim

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi çatısı altında 1982 yılında kurulmuş olup, ülkemizde kurulan ilk açıköğretim fakültesi olma ünvanına sahiptir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi burada yüz yüze eğitim fırsatı bulamayan veya engelleri yüzünden eğitim alamayan birçok öğrenciye üniversitede eğitim fırsatı tanımıştır. 1 milyondan fazla aktif öğrencisi bulunan fakültenin toplam mezun sayısı ise 3 milyondan fazladır. Uluslararası düzeyde de birçok ülke ve üniversiteyle anlaşması bulunan anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi, halihazırda Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin yarısından fazlasına eğitim vermektedir.

Fakülte, bünyesinde bulundurduğu 21 Lisans ve 42 Önlisans bölümleriyle ülkemizde eğitim veren açıköğretim fakülteleri arasında başı çekmektedir. Bu bölümler arasında sağlık, ilahiyat, askeriye ve adalet personellerine yönelik bölümler bulunmakta olup lisans tamamlama için de öğrencilerin tercih edebileceği bir üniversitedir. Bu verdiği eğitim hizmetleriyle birlikte Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, ülkemizin eğitim yükünün önemli bir kısmını üstlenmektedir.

Uluslararası düzeyde de faaliyetleri bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için de uzaktan eğitim fırsatı oluşturmaktadır. KKTC, Azerbaycan, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Kuzey Amerika, İran gibi ülkelerde bulunan vatandaşlarımız, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin sağladığı eğitim fırsatlarından yararlanabilmektedirler. 29 ayrı ülkede bulunan 50 sınav merkeziyle Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, açıköğretimin getirdiği imkanlarla vatandaşlarımıza dünyanın her yerinde hizmet etmektedir.

Ülkemizin en köklü açıköğretim merkezi olan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, uzaktan eğitimin getirdiği olanaklar dahilinde öğrenim görmek isteyen herkese eğitim kapısın aralamaya devam etmektedir. Burda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, gerek engelleri gerek maddi durumları nedeniyle gerekse cezaevlerinde hükmünü tamamlamaya çalışıp yüzyüze eğitim göremeyen vatandaşları da gözardı etmemiş, onlara da eğitim fırsatı tanımıştır. Merkezi Eskişehir’de bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin Türkiye’de toplam 103 tane bürosu bulunmaktadır. Liseden mezun olmuş herkesin başvurabileceği Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi; dikey ve yatay geçişle de öğrenci kabul etmektedir. Bunun yanında ikinci üniversite olarak da örgün eğitimin yanında da tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için https://www.anadolu.edu.tr adresini kontrol edebilirsiniz.