Aöf Sınavları Online Yapılacak

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı AÖF sınavları online yapılacak bilgisini iletti.

30 Mart tarihi itibariyle Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sınavlarının  Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı tarafından yapılan açıklama ile internet tabanlı bir sistem üzerinde yapılacağı duyuruldu.

Ülke çapında halen devam etmekte olan Covıd-19 salgını nedeniyle ertelen ÖSYM sınavlarından sonra  bahar dönemi AÖF sınavlarının 18 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında 7 günlük bir süreçte online olarak yapılacağı belirtildi. Açıklamanın detaylarında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı:2019-2020 bahar dönemi sınavlarının internet tabanlı ortamlarda gerçekleştirilmesi için gerekli hazırlıklar tamamlanmıştır. Açık öğretim sınavları internet tabanlı ortamlarda ilk defa kişiye özel olarak gerçekleştirilecektir. Sınav sistemi internet tabanlı farklı ortamlarda (bilgisayar, tablet, cep telefonu) test edilmiştir. Bu da ilk kez yapılacaktır. Kişiye özel şekilde uygulanacak olan Açıköğretim sınavları için test araştırma birimince hazırlanmış olan elimizdeki 10 binlerce soru havuzundan kişiye özel şekilde soru kullanılacaktır” şeklinde konuştu.
Açıklamasına öğrencilerin dürüstlüğüne güvendiklerini belirterek devam eden Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı; ”  “Yönergesinde ve çocuğa göndereceğimiz sınava uygulama yönergesinde şöyle bir durum söz konusu. Burada sınavın etki oranı bir, ikincisi ise biz devlet olarak öğrencilerimizi dürüst sayıyoruz. Bizim ilkemiz, bizim hiçbir öğrencimiz bizi ahlaki ve etik açıdan yanıltmayacaktır. Yanıltacak olanlar sistem tarafından elenecektir. Çünkü bu yazılımla görecekler ki, sınava giren öğrenciler yalnızda soruyu yaparak çıkmak zorunda kalacak. Bununla ilgili tüm düzenleme ve önlemlerimizi aldık. Ama dediğim gibi sınav süresi 30 dakika. Detaylı tüm açıklamalar, tüm hazırlıklar yapıldı. Öğrencilerimize her şeyi aktaracağız. Yönergemiz tamdır. Yönergemizin telif hakkı da bize aittir. Çünkü ilk kez internet tabanlı yapılacak bir ölçme değerlendirme olacaktır” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Comments